Hayatımız bir bilgisayar simülasyonu mu?

Avustralya’da Notre-Dame Üniversitesi’nde doktora sahibi filozof Laura D’Olimpio, kötü niyetli bir cin tarafından yönetilen bir bilgi...Avustralya’da Notre-Dame Üniversitesi’nde doktora sahibi filozof Laura D’Olimpio, kötü niyetli bir cin tarafından yönetilen bir bilgisayar simülasyonu içerisinde yaşadığımızı düşünüyor. Avusturyalı filozofa göre, bizi yönetmek isteyen bir varlık tarafından kontrol edilen bir çeşit matris içerisinde yaşıyoruz. Felsefi dergilerde birçok yazıya imza atan filozof Laura D’Olimpio’nun ortaya attığı bu tez, tuhaf, çılgınca ve hatta çok abartılı gelebilir.

Ancak bu tartışmalar ilk değil. Bundan birkaç ay önce Tesla ve SpaceX’in patronu Elon Musk da temel gerçeklik içerisinde yaşıyor olmamızın, çok düşük bir ihtimal olduğunu ifade etmişti. 

Musk, bu şansı “milyarda bir” olarak ifade etmişti. Buna karşın “Net” gazetesinde 10 Haziran 2016’da yer alan bir yazı, Musk’ın düşüncelerini yalanlama üzerine yoğunlaştı. 

Filozof Laura D’Olimpio açısından da yeni bir durum değil. Avustralyalı filozof yıllardan beri teorisini geliştiriyor. Filozofa göre, bildiğimiz şeylerin tümü kötü niyetli bir ruh tarafından yönetilen bir illüzyondan ibaret. 

Filozof, bu kötü niyetli ruhun beyinlerimizi önce büyük besin fıçılarına yerleştirdiğini, ardından bu beyinlerin insanüstü bir deney için kurulan süper bir simülasyona bağlandığını savunuyor. 

Diğer bir ifadeyle, Avustralyalı filozof mevcut gerçekliğimizin yalan olduğunu öne sürüyor. Kuşkusuz, bu tür tezleri savunan ilk filozof Laura D’Olimpio değil. 1926 ile 2016 arasında yaşayan Amerikalı Hilary Putnam isimli filozof da 1980’li yıllarda büyük fıçılar içerisindeki beyinlerden bahsediyordu. Putnam’ın çalışmaları tümü 1999’da çıkan Matrix, Sanal Geçmiş veya eXİstenZ gibi bazı filmlere esin kaynağı oldu. 

Bu düşüncelerin gerçek kaynağıysa ünlü Fransız matematikçi, fizikçi ve filozof René Descartes’a (1596-1650) dayanıyor. Descartes, Metafizik Meditasyonlar kitabında “Kötü Niyetli Cin” teorisini açıklıyor. Descartes, “hiperbolik kuşku”dan söz ederken, “her şeyden, hatta dünyanın gerçekliğinden bile şüphe edilebileceğini” ifade ediyordu. 

Descartes, bu teorisinin bir yerinde şu ifadeleri kullanıyordu: “Güçlü olduğu kadar da hilekâr aldatıcı bir cinin bütün gücünü beni aldatmak üzere kullandığını varsayacağım. Gök, hava, toprak, renkler, şekiller, sesler ve bütün harici şeylerin sadece birer... yanılsama olduğunu farz edeceğim.”

Konuyla ilgilenen başka filozoflar da var. Rich Terrile, Nick Bostrom ve Neil de Grasse Tyson bunlar arasında sayılabilir. Ancak çağımızın en parlak düşünürlerinden hiçbiri, bir bilgisayar simülasyonu içerisinde olduğumuzu söyleyemedi. Sciencepost sitesine göre bunu kanıtlayabilmek için evrenin sınırlı mı sınırsız mı olduğunu kesin bir şekilde belirlemek gerek. Bu da mevcut bilgilerimizle imkânsız görünüyor. 

Kaynak
Réactions : 

Related

YAPAY ZEKA 3773862380110856582

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item