Hasta fareler diğerlerini korumak için kendilerini karantinaya alıyor

Hasta fareler bulaşıcı bir hastalığı türdeşlerine bulaştırmamak için kendilerini izole etmeyi tercih ediyor. Bulaşıcı bir hastalığa ...

Hasta fareler bulaşıcı bir hastalığı türdeşlerine bulaştırmamak için kendilerini izole etmeyi tercih ediyor.

Bulaşıcı bir hastalığa yakalanmış olan bir bireyin davranışları ve sosyal ilişkileri farklılıklar gösterebiliyor. Çünkü salgın hastalıklar bir bireyden diğerine genellikle temas yoluyla bulaşır. Bu fenomeni araştırmak için İsviçreli bilim insanları bir çiftlikte yaşayan 257 yabani fare (Mus musculus domesticus) üzerinde patojen bir bakteriyle deneyler gerçekleştirdi. Bunun için 37 fareye patojen bakterilerin lipopolisakkarit olarak adlandırılan hücre çeperinden parçalar enjekte edildi.

Bu molekül farede bağışıklık sistemini harekete geçirdiği gibi yorgunluk hissi de veriyor. Farelere sensörler yerleştiren bilim insanları, her farenin hareketini ayrı ayrı izleme kapasitesine sahipti. Yuvaların girişlerine yerleştirilen detektörler hangi farenin yuvaya girdiğini ve burada ne kar süre geçirdiğini anlamayı sağladı. Bilim insanları hasta ve sağlıklı fareler arasındaki sosyal ilişki ve etkileşimleri de anlamaya çalıştı.

Hastalık sadece 1-2 fareye bulaştı

22 Ağustos 2016 tarihinde Scientific Reports sitesinde yayınlanan sonuçlara göre, hasta fareler bilerek kendilerini gruptan izole ederek, diğer hastalığın diğer farelere bulaşma riskini en aza indirdi. Hatta hasta farelerin % 40’ı kendilerini tamamen izole etti. Sağlıklı fareler idrarın kokusundan, diğer farelerin hasta olduğunu anlasa da onlardan kaçıp uzaklaşmadı. Hasta farelerin kendilerini izole etmesiyle, hastalık, hasta fare başına sadece 1-2 fareye bulaştı. Hâlbuki hastalık bütün farelere de bulaşabilirdi. 

Bu çalışma, salgın hastalıkların bulaşmasında davranışın önemini gösteriyor. İsviçreli bilim insanlarının çalışması, ileride Ebola ya da grip virüslerinin nasıl bulaştığını daha iyi anlamamıza olanak sağlayabilir.

Bazen etrafımızdaki hasta insanlar diğerleriyle o kadar içli dışlı oluyor ki, insan şeyi düşünmeden kendisini alamıyor: "herife bak, sanki hastalığını satmaya çalışıyor." Ne diyeyim farelere hayran kaldım. 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Réactions : 

Related

salgın hastalık 4335136245256999597

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item