Güneşimiz, Güneş Sistemi’nin en parlak kuyruklu yıldızlarından birini yuttu

Soho uydusu (heliosferik Güneş gözetleme), Güneş sistemimizin en parlak ve hızlı kuyruklu yıldızlarından birinin son anlarını görüntüledi...Soho uydusu (heliosferik Güneş gözetleme), Güneş sistemimizin en parlak ve hızlı kuyruklu yıldızlarından birinin son anlarını görüntüledi. Kuyruklu yıldız daha sonra Güneş tarafından yutuldu.
Amerika Uzay Ajansı NASA, Güneş sistemimizde yaşanan sıradışı bir olayın kısa videosunu paylaştı. Soho uydusu, tarafından çekilen görüntüler, Güneş’e doğru giden bir kuyruklu yıldızın ölümünü gösteriyor. NASA’nın aktardıklarına göre, bu o kadar da nadir yaşanan bir olay değil. Fakat bu kez söz konusu olan Güneş Sistemi’nin en parlak ve en hızlı kuyruklu yıldızlarından biri. Bu da olayı daha dikkat çekici kılıyor. 

Olay 2-4 Ağustos tarihleri arasında yaşandı.  Kuyruklu yıldız, ömrünün son günlerinde sistemin en hızlı nesnesi haline gelmişti. Öyle ki hızı saniyede 600 km’ye kadar çıkmıştı. Kuyruklu yıldız, Kreutz grubunun bir üyesiydi.

Görüntülerde, kuyruklu yıldız sağ alt tarafta görünmekte ve hızla güneşe doğru gitmekte. Tam bu esnada, Güneş’in taç küresi bir koronograf yardımıyla azaltıldı. Aksi takdirde, kuyruklu yıldızı çok parlak Güneş ışınlarının arasında gözlemek mümkün olmayacaktı. 

Soho uydusu, Dünya’dan 1,5 milyon km uzakta Güneş yolunun üzerine yerleştirilmiş durumda. Bu uydunun yerleştirilme amacı da Güneş’in taç küresinin ve güneş rüzgârlarının sırlarını çözmek. Uydu 1995 yılında NASA (Amerika Uzay Ajansı) ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı)’nın işbirliğiyle uzaya gönderildi. Normalde Soho’nun misyonu 2 yıl için öngörülmüştü, ancak uydu 20 yılı aşkın süredir gözlemlerini sürdürüyor.
Réactions : 

Related

Soho 6666708253815050659

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item