Güneş Sistemi'nin en yüksek volkanı nerede biliyor musunuz?

Güneş sisteminin en yüksek volkanı Dünya’da değil Mars’ta. İlkin Olimpos karı anlamına gelen Nix Olympica olarak adlandırılan volkan...
Güneş sisteminin en yüksek volkanı Dünya’da değil Mars’ta. İlkin Olimpos karı anlamına gelen Nix Olympica olarak adlandırılan volkan iyi bir teleskopla dünyadan bile görünüyor. Discovery Science’ın yayınladığı videoda volkanı görebilirsiniz.

Olympus Mons-Mars
Yeryüzündeki volkanlar sayı ve çeşitlilikleriyle insanları kendilerine hayran bırakıyor. Gezegenimizin en yüksek volkanı Hawaii’deki Mauna Loa volkanı. Volkanın yüksekliğinin 4.170 metre olması dahi onu Olympus Mons’un yanında minnacık olmaktan kurtaramıyor.

Pasifik Okyanusu-Hawaii volkanları
 21.229 metreye ulaşan Mars’taki volkan, Güneş Sistemi’nde kayıtlara geçmiş volkanlar arasında en yükseği olma şerefine nail oldu. Mars’ta tektonik plaklar olmadığı için buradaki volkanlar dünyadakilere nazaran çok daha uzun süre yaşayabilir. Örneğin Olympos Mons volkanının yaşının yaklaşık 4 milyar yıl olduğu tahmin ediliyor. Bu da onların boylarının oldukça yüksek olmasını sağlıyor.

Mars’taki bu volkan birden fazla şömineden çıkan lavların üst üste birikmesiyle oluştu. Her ne kadar, günümüzde volkanın aktivitesi oldukça düşmüş olsa da, bilim insanları volkanın üzerindeki en genç lavların yaklaşık 2 milyon yaşında olduğunu düşünüyor. Bu da bilim insanlarına volkanın hâl3a aktif olabileceğini düşündürüyor.21 km. yüksekliğindeki bir volkan hakkında ne düşünüyorsunuz? Dünya’da olmasını ister miydiniz?


 [o1]
Réactions : 

Related

volkan 699447132844847915

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item