Gölgeliğinizin size besin ve oksijen üretmesini ister miydiniz?

2015 yılında Milano’daki uluslararası sergi sırasında İngiliz merkezli ecoLogicStudio bir şehir mobilyası tanıttı. Mikro algler barındı...2015 yılında Milano’daki uluslararası sergi sırasında İngiliz merkezli ecoLogicStudio bir şehir mobilyası tanıttı. Mikro algler barındıran teknolojik mobilya, fotosentez yapabiliyor ve oksijen, enerji ve yiyecek üretebiliyor. Enteresan, değil mi?


Her ne kadar araştırma sektörü genellikle lobiler tarafından kontrol edilse de bazı projeler, çevreyi sürekli kirleten klasik üretim yöntemlerimize nazaran bize biraz optimizm sunabilir. Londra merkezli ecoLogicStudio, Taiyo Europe şirketiyle beraber 6 yıl süren uzun çalışmaların sonunda Algae olarak adlandırdıkları şehir kanepesini geliştirdi. Kanepenin şekli de bir ormanın güneşi gören üst tabakasına benzetilmiş.

Burada amaçlanan, dijital teknolojiyle mikro-organizmaları füzyonlayarak yeni akıllı yapılar icat etmek. Buradaki yapının kalbinde bulunan algler, halka gölge, oksijen ve enerji sunabiliyor. Bu da kent yapılanmalarında bir devrim olabilir.

Alglerin oranı da güneş ışınlarının şiddetiyle doğru orantılıdır. Güneş ışınları güçlü olduğunda alglerin sayısı artarak, hem gölgeyi sağlar, hem de artan güneş enerjisini daha iyi kullanır. Güneş ışınları zayıfladığındaysa, tüm algleri besleyemeyeceği için, alglerin oranında azalma olur. Yapı da bu şekilde, hava durumu ve mevsimlere göre kendisini adapte eder.

Yapının mucitlerine göre, bu kanepenin 4 hektarlık bir orman kadar oksijen üretebileceğini ifade ediyor. Bunun yanında, günlük 150 kg alg üretimi de söz konusu. Üstelik bu algler tüketilebildikleri gibi temiz enerji üretiminde de kullanılabiliyor. Ya da her ikisi birden. 

Biyo-dijital mimarinin öncülerinden ecoLogicStudio projenin uygulanabilirliği ve büyük oranda üretimi için daha büyük testler yapacaklarının altını çizdi.

Ne düşünüyorsunuz? Sizce yakında bilim-kurgu filmlerdeki gibi şehirlere sahip olacak mıyız?


Réactions : 

Related

temiz enerji 8080178722975565742

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item