Gizemli bir yıldız niçin çok hızlı ışık kaybediyor?

Yıldız tozu mu, yoksa Dyson küresi mi? KIC 8462852 yıldızı etrafındaki gizem büyüyor. Dünya’dan 1.500 ışık yılı uzaklıktaki Kuğu takı...Yıldız tozu mu, yoksa Dyson küresi mi? KIC 8462852 yıldızı etrafındaki gizem büyüyor.

Dünya’dan 1.500 ışık yılı uzaklıktaki Kuğu takımyıldızında bulunan KIC 8462852 adlı yıldız, keşfedildiği 2015 Ekim tarihinden beri hem büyülüyor, hem de merak uyandırıyor. Yıldızla ilgili yeni bulgular, yıldızın etrafındaki gizem bulutlarını daha da yoğunlaştırıyor.

Danielle Futselaar tarafından çizilmiş bir Dyson küresi
Geçen Ekim ayında SETI (Search For Extraterrestrial Intelligence) radyo teleskopları 1.500 ışık yılı uzaklıkta bulunan Kuğu takımyıldızındaki KIC 8462852 adlı yıldızın varlığını keşfetmişti. Yıldız ilk bulunduğunda da yaydığı ışık çeşitliliği nedeniyle oldukça merak uyandırmıştı. Araştırmacılar : « hayatımızda hiç böyle bir şey görmedik » açıklamasında bulunmuşlardı. Sanki sürekli yıldızın önünden dev bir şey geçiyor ve yıldızın yüzeyinin %20’sini perdeliyordu. Bu da farklı farklı hipotezlerin öne atılmasına vesile olmuştu: kozmik tozlardan oluşan bir bulut, bir kuyruklu yıldız grubu ya da dünya dışı bir medeniyet.

California Teknoloji Enstitüsü’nden Benjamin Montet ve Joshua Simon adlı iki astrofizikçi Arxiv adlı bilimsel dergide bir makale yayınladı. Çalışmada Tabby yıldızı olarak da adlandırılan yıldıza dair, yıldızın etrafındaki gizemi büyüten yeni sonuçlara ulaştı. Varılan sonuçlar arasında: yıldızın ışığının büyük bir kısmını birden kaybetmesi ve onu daha sonra tekrar kazanması oldu. Fakat yıldızın son 4 yılda ışığının büyük bir bölümünü kalıcı olarak kaybettiği ve şu anda da ışığını çok büyük bir hızla kaybettiği ifade edildi.

Çalışmanın, yazarlarından Benjamin Montet şunları ifade etti: Benim için gerçekten sürpriz olan, yıldızın ışığını çok hızlı bir şekilde kaybetmesi. Üstelik yıldız ışığını düzgün lineer bir şekilde değil de düzensiz bir şekilde kaybetmesi. Kendimizi, bunun gerçek olmadığına inandırmak için çok zaman harcadık. » araştırmacılar Kepler teleskobu yardımıyla yıldızı daha iyi inceleme fırsatı bulmuşlar. Gözlemin ilk 3 yılında yıldız her yıl ışığının % 0,34’ünü kaybetmiş. Bilim insanları, bunun çok nadiren görülen bir fenomen olduğunu ifade etmekle birlikte, bu fenomenin şimdiye kadar gözlemledikleri 500 farklı yıldızın % 0,5’inde de gözlemlediklerini ifade ediyor.

4. yılın sadece ilk 6 ayında, yıldız ışığının % 2,5’ini kaybederken diğer 6 ayıbaysa ışık miktarı sabit kaldı. Gözlemlenen diğer hiçbir yıldızda bu kadar yüksek ışık kayıpları gözlenmedi.

KIC 8462852 (Tabby)
 2016 yılının başında Amerikalı astrofizikçi Bradley Schaefer çok karşı çıkılan bir teoriyi öne sürdü. Teoriye göre, Tabby yıldızı sadece 1 yüzyılda ışığının % 16’sını kaybetmişti. 2 astrofizikçinin çalışmaları sayesinde Schaefer’in karşı çıkılan teorisi yeniden gündeme geldi. Fakat 2 astrofizikçinin 4 yıllık bulgularına göre yıldızın kaybettiği ışık miktarı Schaefer’in öngördüğü % 16’nın çok üzerinde.

Çalışmanın yürütücüleri, çarpışmaktan kaynaklı yıldız tozlarından oluşan bir bulutun ya da parçalanmakta olan küçük bir gezegenin varlığının, ancak böyle bir şeye neden olabileceğini, ama bunun için de yıldız tozlarının mümkün olamayan bazı özelliklere sahip olması gerektiğini belirtti. Bazıları da bir Dyson küresinin varlığını öne sürüyor (Dyson küreleri, yıldızın enerjisini çekmek için Dünya dışı bir varlık tarafından oraya yerleştirilmiş olabilir.)

Yıldızda tam olarak neler olup bittiğini anlamak için yeni gözlemler yamak gerekiyor. Astrofizikçi Tabetha Boyajian yıldızı farklı yöntemlerle incelemek için 100.000 Dolar ödenek aldı. Belki O’nun çalışmasının sonuçları, daha aydınlatıcı olabilir.

Bekleyip görelim!

Réactions : 

Related

Tabby 3649443955178679904

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item