Fitoterapi nedir, kullanım alanları nelerdir?

Alternatif tıp, günden güne, doktorlar tarafından da dâhil olmak üzere daha fazla tercih ediliyor. Ancak, tüm alternatif tıp teknikleri eş ...


Alternatif tıp, günden güne, doktorlar tarafından da dâhil olmak üzere daha fazla tercih ediliyor. Ancak, tüm alternatif tıp teknikleri eş değer değildir. Bugünkü yazımız fitoterapi üzerine
La phytothérapie utilise les principes actifs contenus dans les plantes © Maxppp
fitoterapi için kullanılan bitkiler

Bitkilerle tedavi yöntemi en az insanlık kadar eskidir ve hâlâ en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Modern tıbbın aksine, alternatif tıp bitkinin aktif bölümlerinin tamamını kullanır (kök, tomurcuk, yapraklar). Bitkinin bürün bölümleri sinerji içinde çalışarak, tek tek elde edilemeyecek etkile gösterebilirler. Bitki özlerinin çıkarılma yöntemi de bitkilerin tedavideki etkileri üzerinde önemli bir yere sahiptir. Bu alanda son 20 yılda büyük adımlar da atıldı. Fitoterapist de hastalık teşhisini modern tıp tekniklerine göre koyar. Daha sonra tedavi için farklı farklı bitkilerin tedavi kapasitesine göre ilaçlarını hazırlar ya da önerir.

Kullanım alanları
Genel tıpta karşılaşılan patolojilerde, ek ya da alternatif tedavi olarak kullanılabilir. Örnekler: dolaşım problemleri ( ağır bacaklar, hemoroid, hipertansiyon…), sindirim problemleri (kabızlık, hazımsızlık sorunları, bulantı…), cilt sorunları (egzama, sivilce, yanık…), jinekolojik sorunlar (ağrılı adet dönemleri, menopoz…), nörovejetatif sorunlar (uyku sorunları, stres, kas kasılmaları, düşük ve orta düzeyde depresyon), ağrılar (romatizma, migren, sırt ağrıları), KBB sorunları (öksürük, farenjit, sinüzit, grip…) ya da daha kompleks patolojiler (yorgunluk, fibromiyalji…)

Bilim ne diyor?
Modern tıpta kullanılan ilaçların büyük bir bölümü bitkisel kökenlidir. Fitoterapi alanındaki araştırmalar kısıtlı da olsa, araştırmalar gelişiyor ve bu alandaki bilimsel makalelerin sayısında da giderek artış gözleniyor.

Dikkat edilmesi gereken hususlar
Bitkiler tamamen zararsız değildir. Bazıları özellikle hamile kadınlar, emzirenler ya da belli bazı hastalıklara sahip kişiler için tavsiye edilmez. 

Yan etkiler
Her ne kadar fitoterapi genel olarak iyi tolere edilse de, bitkilerin de bazen bazı yan etkileri olabiliyor (bulantı, hazımsızlık ve cilt soruları…).  Eğer yan etkiler devam ederse, tedaviyi bırakıp doktora başvurulması tavsiye edilir.

Önerilerimiz
Tedaviden önce, mutlaka doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Yürürlükte olan bir fitoterapi tedavisinden doktorunuzu mutlaka haberdar ediniz. Bazı bitkiler yüksek dozda alındığında toksik etkiye sahip olabiliyor. Bu nedenle önerilen dozlara sadık kalınması elzemdir. Belirli bir iyileşme gözlenmemesi durumunda doktorunuzu hemen haberdar ediniz. Bitkilerinizi aldığınız yeri iyi seçin (eczane, herborist). Farmasötik etkiye sahip bitkiler sadece eczanelerde atılabilir. İnternetten kesinlikle bitki almayınız. Çünkü burada çok sayıda sahte ürün de bulunuyor.

Peki, siz alternatif tıbba nasıl bakıyorsunuz?
Réactions : 

Related

fitoterapi 7844957145270152502

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item