Evrenin 5. gücü bulundu mu?

Fizikçiler şu anda bilinmekte olan evrenin 4 gücünün dışında 5. bir gücün varlığını tespit ettiklerini ifade ediyor. Peki, bu fizik a...Fizikçiler şu anda bilinmekte olan evrenin 4 gücünün dışında 5. bir gücün varlığını tespit ettiklerini ifade ediyor. Peki, bu fizik alanında bir devrim mi? Fizikçiler daha önce de defalarca böyle bir gücün varlığını tespit ettiklerini ifade etmişti. Ancak, henüz bu gücün varlığını tam olarak kanıtlanamaması nedeniyle, biraz şüpheliyiz. 


Bazen şakasına da olsa, evrenin dörtler çetesi tarafından yönetildiği ifade edilir. Bununla anlaşılan: yerçekimi, elektromanyetik güç, büyük ve küçük nükleer (çekirdek) güçleri. Şimdiye kadar, bu listeyi uzatmak için defalarca denemeler yapıldı. Eğer böyle bir güç varsa ve bilim insanlarının yarım asırdır süren araştırmalarından saklanmayı başarmışsa bu güç zayıf ve küçük bir alanda etkili olmalı. Bu meşhur 5. gücü bulmak için şimdiye kadar defalarca deneyler yapıldı. Fakat bu deneyler her seferinde eleştirilerin odağındaki yerlerini de aldı.

Macar bir araştırma grubu da düşük enerjili nükleer fizik deneylerini kullanarak, bu gücün peşine düştü. Kara foton avına çıkan ekip farklı ilginç bir reaksiyonla karşılaşmış: proton bombardımanına tutulmuş lityum çekirdekleriyle elde edilmiş berilyum çekirdekleri enerjilerini kaybederken gama ışınları yaymış. Gama ışınlarından da elektron ve pozitronlar türemiş. Ancak, bu elektron ve pozitronlarda standart fizikle açıklanamayan özellikler varmış.


Elektrondan 34 kat daha ağır yeni nötr bir bozon mu?

ABD’deki Kaliforniya Üniversitsi’nden tanınmış bilim insanı Jonathan Feng meslektaşlarıyla beraber bu konu üzerine arXiv sitesinde bir bilimsel makale yayınladı. Feng, çalışmada kara foton bulunmadığını, ancak yenin nötr bir bozon bulunduğunu ifade etti. Bulunan bozonun kütlesinin 17 MeV yani elektronların 34 katı kadar olduğu ifade edildi. U bozonun da yeni fizik ile 5. güçle bağlantılı olduğunun da altı çizildi. Feng ve meslektaşları, Macar bilim insanlarının çalışmalarında kuşkuya yer bırakacak herhangi bir yön olmadığını da sözlerine ekledi. Belki de bu yüzdendir ki, Macar fizikçilerin çalışmaları Nature bilimsel dergisinde yayınlanmayı başardı.

Quanta magazinede yer alan bir makalede, bu konuda uzman olan kişilerin görüşlerine yer verildi. Uzmanlar yeni bozonun varlığına şüpheci yaklaşıyor. Macar araştırmacılar 2008 ve 2012’de de yeni bozanlar bulduklarını açıkladıktan sonar, açıklamalarını geri çekmişti. Bu sefer ki çalışma biraz daha kabul görse de, deneyin diğer bilim insanları tarafından da tekrarlanıp tekrarlanmayacağını bekleyip görmekten başka yapacak bir şeyimiz yok.
Réactions : 

Related

yeni fizik 9188712126301773168

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item