Evet, böcek ilaçları yaban arılarını öldürüyor

İngiltere’de 18 yıllık bir çalışma neonikotinoid böcek ilaçlarının yaban arıları ve bombuslar (bal yapıcı arı) üzerinde öldürücü etki...İngiltere’de 18 yıllık bir çalışma neonikotinoid böcek ilaçlarının yaban arıları ve bombuslar (bal yapıcı arı) üzerinde öldürücü etkiye sahip olduğunu gösterdi: 3’e katlanan ölüm oranı. Laboratuarlarda “ölümcül değil” diye nitelendirilen dozlar doğal ortamda arıların dirençlerini düşürerek zayıflatıyor.


Nature Communications’da yayınlanan çalışma neonikotinoidlerin arılar üzerindeki tartışmalara son verecek mi? Aslında arı yetiştiricileri uzun süredir tehlikeden yakınıyorlardı. Fakat laboratuar testleri böceklere karşı oldukça etkili olan bu böcek ilaçlarının doğadaki oranlarınn bal arıları için öldürücü düzeyde olmadığını iddia ediyordu. Avrupa Birliği de bu sınıftaki böcek ilaçlarının kullanımını düşürürken, bazı AB ülkeleri de bu zehirlerin kullanımını azaltmak ya da yasaklamak için çalışmalar başlattı.

İngiltere’deki Ekoloji ve Hidroloji Merkezi (CEH) ile Fera Sciences laboratuarından araştırmacılar farklı bir yöntem izledi. Araştırmacılar laboratuar verileriyle yetinmek yerine 1994-2011 arasında, neonikotinoid böcek ilaçlarının kullanıldığı bölgelerdeki 62 yabani arı ve bombus türünün populasyonları üzerindeki çalışmaları inceledi. Yetiştiriciler kovanların yerlerini değiştirebildikleri için, evcil arılar çalışma kapsamının dışında tutuldu.

CEH’te de yayınlanan araştırma sonuçlarına gore arılardaki ölüm oranlarında bir artış gözlendi. Hatta bu artış yer yer 3 kata kadar çıkabiliyor. Araştırmacılar 5 farklı türdeki neonikotinoidlerden kaynaklı nüfus azalışının % 20 dolayında olduğunu düşünmekte. Çalışmanın öncüsü Ben Woodcock, bu sonuçların daha önce ortaya çıkan ve neonikotinoidlerin bal arılarının yaşam süresini kısalttığını gösteren araştırmaları destekler nitelikte olduğunu ifade ediyor.

Türkiye’de hâlâ yüksek oranda kullanılan neonikotinoid sınıfı böcek ilaçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related

pestisid 180519435267189386

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item