DNA tamir eden nanomakineler kansere karşı olan savaşımızda bize yardım edecek.

Kansere karşı verilen savaşta bir adım daha atıldı. Bilim insanları kırık DNA'yı onaran bir mekanizmayı daha keşfetti. İy...Kansere karşı verilen savaşta bir adım daha atıldı. Bilim insanları kırık DNA'yı onaran bir mekanizmayı daha keşfetti.İyi tamir edilemeyen DNA’daki kırıklar kanserlerin en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bilim insanlarından oluşan bir ekip doğal bir mekanizmanın sırlarını çözdü. Bazı nanomakineler DNA’nın üzerinde devriye gezerek sağda solda kaynak yapıyor. Bu tamir mekanizmasını çözmek kanser tedavisinde daha etkili olmak için yardımcı olabilir. 

DNA’nın her iki zincirindeki kırıkların nasıl tanındığına, doğru kayak yapılması gereken doğru, farklı DNA uçlarının asıl belirlendiğine dair yanıtlanması gereken sorular var. Bu mekanizmayı anlamak oldukça önemli. Çünkü farklı DNA kırıklarının yanlış yere kaynaklanması DNA translokasyonuna neden olur ve DNA'nın yapısını değiştirir. Bu tür hatalar da genellikle kanserlere neden olur. Lösemi ve lenfoma olası kanserlere sadece birkaç örnek. 

En son teknoloji ürünü bazı tekniklerin kullanılması (mikro manipülasyon ve tek bir molekülü gözlemleme) sayesinde Marsilya Kanser Araştırma Merkezi'nden Mauro Modesti ile Amsterdam Üniversitesi'nden Erwin Peterman ve Gijs Wuite adlı fizikçiler 2 protein keşfettiler. XRCC4 ve XLf adlı bu proteinler DNA’nın çift sarmalından hızlıca kayarak ilerlemekte ve tamir rolü üstelenen nanomakineler gibi davranmaktaydı.Kansere karşı verilen mücadelede etkinliğin arttırılması umudu

DNA’da bir kırık oluştuğunda XRCC XLF proteinlerinin her biri DNA’nın çift sarmalının bir ucuna tutunarak bir fermuar gibi DNA’yı kırık parçaları bir arada tutarak onarmaya çalışıyor. 

Bu buluşun, zamanla,  genetik hastalıkların ve löseminin erken teşhisinin konulması ve tedavi edilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Daha doğrusu, bu buluş kanser tedavisinde yeni yöntemlerin önünü açarak tedavinin daha etkili olmasını sağlayacak bir araç olarak görülüyor. Özellikle radyo v kemoterapi yöntemlerinde kanserli hücrelerin DNA’larının kırılarak kanserli hücrelerin yok edilmesi amaçlanıyor. Belki bulunan bu yeni nanomakine bilim insanlarına farklı yöntemlere başvurma fikri verir.

Fransız ve Hollandalı bilim insanlarının bu çalışması bilimsel dergi Nature’da yayınlandı.

Peki, sizler bu buluş hakkında ne düşünüyorsunuz?
Réactions : 

Related

XRCC4 7243999585563933651

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item