Daha önce hiç alev hortumu gördünüz mü?

Son dönemlerde ABD’nin pek çok eyaletinde yangınlara karşı savaşlar veriliyor. Bu arada bir itfaiye sıradışı bir olayı görüntüledi: a...Son dönemlerde ABD’nin pek çok eyaletinde yangınlara karşı savaşlar veriliyor. Bu arada bir itfaiye sıradışı bir olayı görüntüledi: ateş hortumu

 
Colorado’da Haziran ayından beri orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Bu yangınlardan bir tanesi de Beaver Creek adlı kayak istayonundaydı. Bir itfaiye çok nadir görülen bir olayı, bir alev hortumunu görüntülemeyi başardı.

Alev hortumları  sıcak havanın yerden çok hızlı yükselmesi ve etrafında dönmesiyle oluşur. Alev hortumları itfaiyenin müdahalesini de zorlaştırır. Çünkü hortum, rüzgarlarla etkisini ve sıcaklığını arttırarak, yangınların yayılmasını hızlandırır ve hatta yeni yangınların oluşmasına neden olur.

Colorado’da Haziran ayından beri 15,000 hektardan fazla ormanlık alan yangınlardan etkilendi. Orman yangınlarının Ekim ayından önce de kontrol altına alınması beklenmiyor. Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz alev hortumu yangın söndürme çalışmalarında görev alan itfaiye Charles Bolt tarafından çekildi.


Réactions : 

Related

orman yangınları 7778269055587309406

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item