Buzulların erime hızını gösteren video: durum gerçekten korkutucu!

Mart sonu ile Ağustos ayının ortası arasında NASA tarafından time-lapse yöntemiyle kutup buzullarının nasıl eridiği görüntülendi. Buzullar ...

Mart sonu ile Ağustos ayının ortası arasında NASA tarafından time-lapse yöntemiyle kutup buzullarının nasıl eridiği görüntülendi. Buzullar ne yazık ki çok hızlı bir şekilde eriyor.

Aşağıdaki videoda hızlandırılmış bir şekilde 24 Mart 2016 ile 13 ağustos 2016 arasında Kuzey kutbundaki buzulların nasıl geri çekildiği görünüyor.

Mart ile Mayıs ayının başı arasında buzullardaki erime oldukça hızlı olurken, Haziran ve Temmuz aylarında meteorolojinin de yardımıyla erime hızında biraz yavaşlama oldu. Bununla birlikte, ne yazık ki bu iki ayda buzullarda herhangi bir ilerleme yaşanmadı.

NASA’da çalışan uzman Walt Meier buzullardaki erimenin uzun süre devam edeceğini söyledi. Ancak, 2 aylık bu duraklamanın ardından Icesat-2 uydusu Ağustos ayının ilk 2 haftasında buzullardaki erimenin tekrar hızlandığını belgeledi. Bu erimenin Ağustos ayının ortalamasının üzerinde olduğu ifade edildi. Genellikle kutuplardaki buzullar eylül ortalarına kadar sürer, daha sonar kutup kışlarının geri gelmesiyle buzullar tekrar oluşur. Ama son yıllarda erime normalden daha hızlı olduğu için, kışın oluşan buz farkı kapatmaya yetmiyor.


Related

NASA 6756944426238396884

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item