Buzul altında unutulan nükleer üs geleceği tehdit ediyor

Grönland'da buzulların altında inşa edilen Amerikan nükleer üssü, küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkabilir.   Uluslararası bir ekip...


Grönland'da buzulların altında inşa edilen Amerikan nükleer üssü, küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkabilir. 
Uluslararası bir ekip, buzulların erimesinin onlarca yıldır unutulmuş olan bir nükleer üssü nasıl ortaya çıkaracağını açıkladı.  Bu araştırma, Geophysical Research Letters dergisinde yer aldı. Camp Century adıyla bilinen nükleer üs, 1959 yılında Soğuk Savaş sırasında inşa edildi. O dönemde, Arktik bölgesi, ABD ve Sovyetler Birliği arasındaki en kısa yol olması nedeniyle stratejik bir önem arz ediyordu. Nisan 1951'de ABD ve Danimarka Grönland’ı Sovyet saldırılarına karşı korumak için anlaşmaya vardı. Aynı yıl birçok askeri üs inşa edilmeye başlandı.  Camp Century de bu anlaşma kapsamında inşa edildi. 

Askeri üs, buzların altında 4 bin kilometre uzunluğunda tasarlandı. 600 nükleer füze yerleştirilmesi öngörülüyordu.  Fakat proje gerçekleşmedi ve Camp Century bir kaç yıl sonra, 1967'de sonlandırıldı. O dönemde askeri mühendisler, üssü besleyen nükleer reaktörü geri çektiler ancak nükleer, biyolojik ve kimyasal atıklar gibi alt yapıları alanda bıraktılar.  Buzullar ve karın alanı sonsuza dek güvende tutmaya yeteceğine inandılar. Ancak yanıldılar.

Uluslararası Uzay Ajansı'na göre Grönland’da 2011 ile 2014 arasında 1 milyar ton buz kaybı yaşandı. Toronto'da York Üniversitesi'nden William Colgan ve meslektaşları, eski askeri üsteki atıkların miktarını ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre atıklar 100 futbol sahasına denk gelen 55 hektar üzerinde bulunuyor.  Tesisin özellikle 200 bin litre mazot içerdiği belirtiliyor.  Bu da bir otomobilin tüm dünyayı 80 kez dolaşmasına eş değerde. 

Buna ek olarak, eski nükleer üs zehirli maddeler içeriyor.  Bilim insanları, insan sağlığı ve çevre için zararlı olarak değerlendirilen "polychlorobiphenyle" (PCB) tehlikesinden bahsediyor.  Bu atıkların, buzulların hızlı erimesi ve kar yağışının azalması nedeniyle 2090 yılına kadar okyanus sularına yayılabileceği uyarısı yapılıyor. Kuşkusuz bunun sonuçları dramatik olacak.

Askeri üs Amerikalılar tarafından, o dönem Danimarka'ya ait topraklar üzerinde inşa edilmişti. Bugün Grönland’ın kendi hükümeti var. Nükleer üssü kimin temizleyeceği ise bilinmiyor.  Sorunu üstlenen yok.  Tehlike ise gelecek yıllarda kapıyı çalacak.Réactions : 

Related

soğuk savaş 3484010597792478979

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item