Büyük Hadron Parçacık Çarpıştırıcısı'nda 4 yeni parçacık bulundu

CERN’deki Büyük Hadron Parçacık Çarpıştırıcısı (LHCb) yeni exotik parçacıkların ortaya çıkmasını sağladı. LHCb ’deki çalışmalara k...

CERN’deki Büyük Hadron Parçacık Çarpıştırıcısı (LHCb) yeni exotik parçacıkların ortaya çıkmasını sağladı.
LHCb’deki çalışmalara katılan Fransız bilim araştırma merkezi CNRS 3 farklı parçacığı gözlemlediğini, bir 4. Parçacığın da varlığını onayladı. Parçacıkların tetrakuarklar olduğu belirtildi. Yani her parçacık 2 kuark 2 de antikuarktan oluşuyor. Yapılarının sıradışı olmasından dolayı, bulunan parçacıklar exotik parçacıklar kategorisinde sınıflandırıldı. Ancak, paracıkların taş olarak tanımlanması için, üzerlerinde biraz daha çalışılmaya ihtiyaç olduğu belirtildi.

2015 yılında da LHCb’de pentakuark parçacıkları bulunmuştu.


Yukarıdaki grafikte, mezonların birleşiminden oluşan kütleler (siyah renkli) gösterilmekte. Yeni bulunan tetrakuarkların varlığı da grafiğin alt tarafındaki 4 noktalı yapıyla gösterilmekte.


Réactions : 

Related

tetrakuark 6005227538401822977

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item