Bu meyve ve sebzeleri soymaktan vazgeçmeniz yararınıza olacak!

Her ne kadar bizlere sık sık meyve sebze tüketmemiz söylense de, acaba bazılarını soymakla hata mı ediyoruz ? Elbette ki meyve ve sebzeler...


Her ne kadar bizlere sık sık meyve sebze tüketmemiz söylense de, acaba bazılarını soymakla hata mı ediyoruz ? Elbette ki meyve ve sebzelerdeki zararlı pestisitlerden korunmak için tercih organik meyve ve sebzelerden yana kullanılmalıdır.

 

 1 Patates


Püresi, salatası ve kızartması yapılan patates hemen hemen her zaman soyulmaktadır. Büyük hata! Besin maddeleri, mineraller ve C vitamininin yaklaşık % 20’si kabukta bulunur. Patatesteki liflerin de büyük bölümü kabukta bulunur. Tek önlem: patatesleri gerçekten iyi yıkayarak, tüberküllerdeki toprağı iyi temizleyiniz.2 Patlıcan

Patlıcan kabuğunda nazünin adlı bir antioksidan bulunur. Bu güçlü antioksidan hücre ölümlerinin engellenmesini sağlar. Soymaktan vazgeçin!
3 Tatlı patates

Tatlı patateslerin kabukları C vitamini, potasyum ve beta karoten ile doludur. Beta karoten A vitamininin öncülü olup, eksikliği görme bozukluklarına neden olabilir.

4 Salatalık

Salatalık kabuğu (özellikle koyu yeşil olanlar) antioksidan ve liflerle yüklüdür. Lifler özellikle kabızlık gibi sorunların önüne geçilmesi I yardımcı olur.


 5 Havuç

Havuç’un kabuğunu yememek için hiçbir neden bulunmuyor. Havuçtaki antioksidanların çoğu ya kabukta ya da hemen altında bulunur. Her şeye rağmen havuçları iyice yıkamanızı tavsiye ediyoruz.


6 Yabani havuç (beyaz havuç)

Beyaz havuç da tıpkı turuncu kuzeni gibi antioksidanlarının çoğunu ya kabukta ya da hemen altında barındırır.


7 Elma

Pek çok kişi sindirimi zor diye elmanın kabuğunu soyar. Bu da demek oluyor ki elma lifler bakımından oldukça zengindir ve açlık hissini bastırır. Liflerin varlığı da aslında sindirimi kolaylaştırır. Elmanın kabuğunda bol miktarda quercetin adlı antioksidan, C vitamini ve triterpenoid bulunur. Bunlar da kalp ve damar hastalıklarının yanısıra kanserle savaşmaya karşı da yardımcı olur. 

Peki, siz meyve ve sebzelerin kabuklarını soyuyor musunuz?

Kaynak

Réactions : 

Related

Yabani havuç (beyaz havuç) 8765814062718975752

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item