Bilim için işer misiniz?

Bu biraz inanılmaz gibi görünse de Belçikalı bilim insanları bunu başardı. Araştırmacılara göre, bu buluş gelişmekte olan ülkelere yeni p...Bu biraz inanılmaz gibi görünse de Belçikalı bilim insanları bunu başardı. Araştırmacılara göre, bu buluş gelişmekte olan ülkelere yeni perspektifler sunabilir.


Biraz da anlaşılacağı gibi proje Pee For Science (Bilim İçin İşe) olarak adlandırıldı. Belçika’nın Gent Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Rock festivali sırasında 1,000 litreden fazla idrar topladı. 

Ham madde olarak idrar kullanmak, ne fikir ama! WeDemain sitesinin de aktardığına göre Belçikalı bilim insanları idrarı içme suyuna çeviren bir makine icat etmeyi başardı. Makine bu işlem sırasında idrardaki gübre özelliğine sahip azot bileşenlerini de filtreliyor. 

Sonuç olarak, bilim insanları içme suyu elde ettikleri gibi ucuz fiyata gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçilere satabilecekleri gübre de elde ettiler. Bununla da yetinmeyen bilim insanları elde edilen içme suyuyla bira yaptı!

Her ne kadar bu geri dönüşüm işlemi ilk kez yapılmış olmasa da, tüm işlemlerin tek bir makine tarafından yapılması bir ilk. Reuters’a konuşan projenin girişimcilerinden Sébastien Derese projeye dair şunları ifade etti: “basit bir yöntem ve güneş enerjisi kullanarak, idrardan içme suyu ve gübre elde edebiliyoruz.” 

Bu çalışmada ortaya çıkan bir başka detay da: 1,000 litre idrardan elde edilen gübreyle yaklaşık 135 kg mısır yetiştirilebildi.

İşin doğrusu, idrardan içme suyu ve gübre yapılması hem ekonomik, hem de ekolojik olarak oldukça önemlidir. Bu arada 1,000 litre idrardan 950 litre içme suyu elde edildiğini de hatırlatalım. 

Kaynak:  We DemainPositivRReuters

Related

New 5552046538598421100

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item