Beyin kanaması: tütünü bırakmak riski düşürüyor

Tütünün sağlık üzerinde negatif etki yaptığı pek çok araştırmada görüldü. Kanserlerin %30’undan fazlası direk olarak tütünden kaynakl...Tütünün sağlık üzerinde negatif etki yaptığı pek çok araştırmada görüldü. Kanserlerin %30’undan fazlası direk olarak tütünden kaynaklanır. Tütün kullanan her birey hayatının 10-15 yılını kaybeder. Tütünün gizli etkileri yıldan yıla organları etkiler. İskemik beyin damar hastalığı (beyin kanaması, inme) vakalarının % 12’si de tütünden kaynaklanır. Sigarayı bırakmak beyin kanaması geçirme riskini düşürüyor. Tüm bu rakam ve istatistikler Finlandiyalı bilim insanlarının çalışmalarının ürünü. Araştırma sonuçları Neurology bilimsel dergisinde yayınlandı.


Tütün menenjit beyin kanamasını riskini arttırıyor

İskemik beyin damar hastalığı genellikle beynin bir bölgesine kan gitmemesinden kaynaklanır. Bazı hücreler oksijen ve besin kaynaklarından yoksun kalır. Beyin vücudun komuta merkezidir. Görevlerini doğru düzgün yerine getirebilmesi için sürekli olarak kan akışına ihtiyaç duyar. Ancak, bazen beyni besleyen damarlar farklı nedenlerden kaynaklı olarak tıkanır. Tütün kullanmak, beyin damarlarının daralmasına, tıkanmasına ve esnekliklerini kaybetmelerine neden olur. Bu da arteriyel hipertansiyona neden olabilir. Yüksek tansiyon damarları zorlayarak çatlamalarına ve yırtılmalarına neden olabilir. Bu durumda yaşanan olaya menenjit beyin kanaması adı verilir (not: yüksek tansiyon hastalarının yaklaşık yarısı hasta olduğunun farkında değil)

Tütünü bırakmanın faydaları

Finlandiyalı bilim insanları, ülkelerinde yaptıkları araştırmalarda, 1998-2012 yılları arasında 50 yaş altı insanlarda iskemik beyin damar hastalığında büyük düşüş olduğunu tespit etti. Bu düşüş, kadınlarda % 45, erkeklerde de % 38 oranında olmuş. 50 yaşın üstündeki insanlarda da hastalık oranlarında bir düşüş gözlemlenmiş: kadınlarda % 16, erkelerde % 26 oranında.
Peki, bu iyileşme niye? Finlandiya’da tütüne karşı çok büyük kampanyalar yürütüldü. Ülkede, 15-64 yaş grubunda sigara içme oranında % 30’luk bir gerileme gözlendi. Bu çalışmadan çıkan sonuçlara göre sigarayı bırakmanın insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabiliyor.
Réactions : 

Related

tütün 5596892100362808034

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item