Beyin: aşırı kilolu olmak erken yaşlanmayı beraberinde getiriyor.

Obezite 50’li yaşlardaki kişilerde, beyindeki ak maddenin azalmasına neden oluyor. Bu da erken yaşlanmanın belirtilerinden biri olara...Obezite 50’li yaşlardaki kişilerde, beyindeki ak maddenin azalmasına neden oluyor. Bu da erken yaşlanmanın belirtilerinden biri olarak tanımlanıyor.


Obezite beyin yapılarının erken yaşlanmasına neden oluyor. Büyük Britanya’daki Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar obez insanlarda, 50 yaşından itibaren beynin 10 yaş daha yaşlı olduğunu tespit etti. Araştırma ve bulgular Neurobiology of aging dergisinde yayınlandı.
Bütün organlar gibi, beyin de zamanla yaşlanıyor. Hasar gören ve yaşlanan nöronlar yavaş yavaş ölüyor ve yerlerine yenileri de üretilmiyor. Bu doğal süreç obezite ve obeziteden kaynaklı hastalıklar (diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, vb.) nedeniyle daha hızlı yaşanıyor.

Beyindeki ak maddede azalma

Araştırmalar için, Britanyalı bilim insanları yaşları 20-87 arasında değişen 473 kişinin beyinleri üzerinde hassas çalışmalar yürüttü. İnsanlar ilk olarak zayıf ve normal kilolu ile kilolu ve obezler olarak 2 gruba ayrıldı. Kişilerin beyinlerindeki ak madde oranı, beyin korteksinin yüzeyi ve kalınlığı ölçüldü. Beyindeki ak madde, nöron uzantılarının olduğu bölgelerde yoğun olarak bulunmakta ve beynin farklı bölgeleri arasındaki bilgi akışının daha hızlı olmasını sağlamakta. Bilim insanları, kilolu ve obez insanların beyinlerindeki ak madde oranının diğer gruptakilerden daha düşük olduğunu fark etti. Bir başka deyişle, 50 yaşındaki obez bir insanın beynindeki ak madde oranı, normal kiloda 60 yaşındaki bir insanın beynindeki ak madde oranına eş değer. Bu da beynin normalden 10 yaş daha yaşlı olduğu anlamına geliyor.

Ancak, bilim insanlarını şaşırtan bir başka şey, 50 yaşın altındaki kişilerde, bu yaş farkının gözlemlenmemesi. Bu da araştırma ekibini, beynin muhtemelen 50’li yaşlardan sonra daha hassas hale geldiğini düşünmeye yöneltiyor. 

 
Dr. Lisa Ronan
Araştırma ekibinin şefi Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Lisa Ronan düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi : « İnsan beynindeki ak madde oranı, yaş ilerledikçe doğal bir gerileme sürecine giriyor. Fakat kilolu ve obez insanlarda bunun niçin daha hızlı olduğunu henüz bilmiyoruz. Şimdilik sadece fikir belirtebiliriz. Ya obezite, beyindeki ak madde oranının azalmasına neden oluyor, ya da beyinde ak madde oranının azalması obeziteye neden oluyor. »

Araştırma ekibi, bir sonraki araştırmasında, bu semptomların geri döndürülebilinip, döndürülemeyeceğini araştıracak.

Peki, siz, sağlıklı beslenmenin önemi dair ne düşünüyorsunuz? Ya da ne kadar sağlıklı besleniyorsunuz?
Réactions : 

Related

obezite 5931310070981370147

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item