Batılılar en çok neyden ölüyor biliyor musunuz?

Batı Avrupa’daki birinci ölüm nedeni artık kalp ve damar hastalıkları değil. Kanser onu tahtından indirdi. Fakat dünya genelinde kalp ve ...Batı Avrupa’daki birinci ölüm nedeni artık kalp ve damar hastalıkları değil. Kanser onu tahtından indirdi. Fakat dünya genelinde kalp ve damar hastalıkları ilk sıradaki yerini koruyor.


1689 yılında cerrahi yöntemiyle alınmış bir tümör

Yakın zamanda güncellenen ve European Heart Journalda yayınlanan epidemiyolojik verilere göre kanser Batı Avrupa’da en çok öldüren hastalık unvanını aldı. Kanseri daha önce birinci sırada bulunan kalp ve damar hastalıkları takip ediyor. Verilerin içinde 12 ülke yer alıyor: Fransa, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Slovenya, İspanya, Portekiz, Birleşik Krallık, Norveç ve listeye dâhil edilen İsrail. Her şeye rağmen kalp ve damar hastalıkları dünya genelinde en fazla öldüren hastalık. 2013 yılında dünyada 17,3 milyon insan bu hastalıktan yaşamını yitirdi. 

Özellikle Batı Avrupa’da kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde, son yıllarda büyük yatırımlar yapıldı. Yapılan yatırımların meyvelerini vermeye başladığı ifade ediliyor. 

Fransa’da 2011 yılında 92,375 kişi kanserden yaşamını yitirirken, kalp ve damar hastalıklarında bu rakam 64,711’de kaldı. 2013 yılında, Birleşik Krallık ’ta da benzer bir sonuç elde edildi: 87,511 kanserden ölme vakasına karşılık 79,935 kalp ve damar hatalıklarından yaşamını yitirdi. İspanya’nın 2013 yılı verilerine göre kanser 67,711 can alırken kalp ve damar hastalıklarında bu sayı 53,487’de kalmış. 

Araştırmanın yürütücüleri, bunun son yıllarda Avrupa’da kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde elde edilen ilerlemeden kaynaklandığın altını çizdi. Ama ne yazık ki bu ilerlemeler şimdilik sadece 12 ülkeyle sınırlı. 

Umarız kalp ve damar hastalıklarının tedavisindeki ilerlemeler diğer hastalıklarda da görülür ve diğer ülkeler de bu gelişmelerin uzağında kalmaz.

Réactions : 

Related

ölüm 3662449701676662951

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item