Bacağı kırılan atlar niçin öldürülür?

Bacağı kırılan bir atı öldürmek tek çare midir? Atı tedavi etmek mümkün değil midir? Bir veteriner yanıtlıyor. Niçin bacaklarından ...Bacağı kırılan bir atı öldürmek tek çare midir? Atı tedavi etmek mümkün değil midir? Bir veteriner yanıtlıyor.


Niçin bacaklarından yaralanan atlar ölüme mahkûm edilir? Science et Avenir sitesi bu soruyu veteriner Picandet’ye sordu. Veterinere göre, atlardaki bir yaralanmayı tedavi etmek hiçbir zaman kolay değildir diyerek gerekçelerini de şöyle açıklıyor : « Ne yazık ki atların bacaklarındaki yaralanmaları, hayvanın ağırlığı yüzünden, tedavi etmek oldukça zordur. Hayvanın kırılmış kemiğini de yerine oturtmak, yine hayvanın cüssesi yüzünden, da oldukça zordur. » Bir at bir ton kadar ağır olabilir. Yaralı bir hayvanı taşımak hem hayvan, hem de onu taşıyanlar için oldukça tehlikeli olabilir. Daha sonra kırık bölgeyi sabitlemek gerekiyor. Fakat veterinerler bunun için de insanlar için kullanılan alçı kullanılıyor. Ne daha büyük alçı ne de vidalar var.

At ameliyat edilse de sorun sürüyor

Ameliyat edilen atın sorunları burada bitmiyor. Kullanılan alçı kırılabilir. At ayağa kalktığında bacağı yeniden kırılabilir. Veteriner Picandet atın yerde uzanıp uzanamayacağı sorusuna şu yanıtı veriyor : « Bu hayvanlar yerde uzanmış halde kalamazlar. Bu atların doğasına aykırı. Böyle bir durumda atların dolaşım sisteminde sorunlar yaşanacağı gibi, sürtünmeden ve uzanmaktan dolayı derisinde tahriş ve doku ölümü görülebilir. Fakat kırıldıklarında az yer değiştiren bazı kemiklerin tedavisi mümkün olabiliyor. İnsanın el bileklerindeki kemiklere denk gelen Patüron ve Kanon kemikleri tedavi edilebilen kemiklere birkaç örnek.
Réactions : 

Related

ötenazi 5601249494124069901

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item