Araştırmacılardan yeni bir ışık tipi

Bilim insanları, fotonları bağımsız elektronlara bağlayarak, her iki temel parçacığın karakteristik özelliklerine sahip yeni bir ışık ...Bilim insanları, fotonları bağımsız elektronlara bağlayarak, her iki temel parçacığın karakteristik özelliklerine sahip yeni bir ışık tipi geliştirdi.


 

Işığı tam olarak anladığımızı düşünebilir, hakkındaki her şeyi bildiğimiz hissine de kapılabiliriz. Fakat ışık hakkında bildiklerimiz sadece buz dağının görünen kısmı olabilir.

Çalışmalarını Nature Communication'da yayınlayan bir grup bilim insanı yeni bir ışık formu keşfettiklerini açıkladı. Çalışmaya göre, yeni parçacıklar fotonların hareket karakterlerinde devrim niteliğinde farklılıklar yaratıyor. Bu da araştırma ekibine, görülebilir ölçekte kuantum fenomeni üzerinde çalışmaya olanak sağlıyor.
Çalışmanın 1. sorumlusu Vincenzo Giannini, yaptığı açıklamada araştırmaların sonuçlarının ışığı algılama şeklimiz üzerinde büyük bir farklılık yaratacağını söylüyor.

Fotonlar ışığın temel yapı taşını oluşturuyor. Fotonlar, bir nesneyle temas ettiğinde, o esne üzerindeki elektronlarla etkileşime girer. Londra'daki Imperial College'da ders de veren Dr. Giannini bu fotonların yeni keşfedilen bazı maddelerle etkileşimini incelemeye çalıştı. Topolojik izolanlar sınıfındaki bu maddelerin elektriği iletme yöntemleri de biraz farklı. Bu sınıftaki maddelerin yüzeyleri elektriği iletme kapasitesine sahip.
Bunu yapmak için de, Giannini'nin ekibi etkileşimleri öngörme kapasitesine sahip dijital modellemeler geliştirdi. Topolojik izolant bazlı tek bir nanoparçacıktan oluşan modelleri ışığın yüzeydeki tek bir elektronla etkileşime girebildiğini gösterdi.

Her iki parçacığı birbirine bağlayan bilim insanları, bilim insanları her 2 parçacığın karakteristik özellikleri toplanabilmiş. Normal şartlarda, ışık düz olarak ilerler. Fakat ışık bir elektronla bağlandığı zaman, ışık elektronun maddenin yüzeyindeki güzergâhını takip ediyor. Elektronlar da kötü bir iletkenle karşılaştıklarında, normalde hareket etmeyi durdurur. Fakat fotonla bağlı elektron hareketini sürdürüyor. Bu da, hem fotonun hem de elektronun karakteristik özelliklerinin bir arada bulunması anlamına geliyor.

Fotonlardan oluşan devirler kuantum etkinliğindeki simülatörlerde ya da katı haldeki kuantum hafızalarında kullanılabilir. Ki bunlar da kuantum bilgisayarların temel bileşenlerinden. Araştırmacılara göre, bu yeni buluş fotonik devreleri kötü fiziksel yüzeylere daha dayanıklı hale getirerek dayanıklılıklarını arttırabilir. 

Réactions : 

Related

yeni ışık formu 3751394308733125861

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item