Araştırmacılar melanomların yayılmasını engellemeyi başardıklarını duyurdu

İsrailli bilim insanlarından yapılan açıklamada, Alman bilim insanlarıyla beraber melanomların, deri kanserlerinin en tehlikelisi, diğer or...

İsrailli bilim insanlarından yapılan açıklamada, Alman bilim insanlarıyla beraber melanomların, deri kanserlerinin en tehlikelisi, diğer organlara yayılma mekanizmasının çözüldüğü ifade edildi. Bu da bu hastalığın tedavisinde büyük ilerleme sağlayabilir. 


İsrail’deki Tel-Aviv Üniversitesi’nden baz bilim insanları Almanya’nın Heidelberg kentindeki Kanser Araştırma Merkezi’nden araştırmacılarla birlikte melanomların küçük veziküller yollayarak hastalığı diğer organlara yayma kapasitesini farketti.

Bu mekanizmayı anlamak, araştırmacıların bu veziküllerin yayılmasını engellemek için bazı moleküller geliştirmesine olanak sağladı. Araştırmacılar
Nature CellBiology’de yayınladıkları makalelerinde bu moleküllerin gelecekte ilaçlarda kullanılabileceğini vurguladı. Alışmanın 1 numaralı yürütücüsü Carmit Levy, « çalışmamız tamamen tedavi ve iyileşme yolunda atılmış bir mihenk taşıdır » ifadelerini kullanarak, « umarız ki melanom tedavisi kolay sıradan bir hastalık halini alır » dedi.

Melanomların gerçek tehlikesi deride yer alan tümörlerde ye almaz. Kanser hücrelerinin metastazla başta beyin, akciğerler, karaciğer ve kemikler olmak üzere diğer organlara yayılması gerçek tehlikeyi arz ediyor.

Levy’e göre, araştırmacılar bu kanserin diğer organlara nasıl yayıldığını ve yayılmayı nasıl engelleyeceklerini bulduklarını ifade etti. Melanomlar deride oluşur ve genellikle gözle görülen siyah ve kahverengi noktalardan oluşur. Erken tedaviye iyileşme oranı oldukça yüksektir.  Fakat vücuda yayıldığında ölümle sonuçlanma olasılığı oldukça yüksektir.  Dünyada her 52 dakikada bir kişi bu hastalıktan dolayı yaşamını yitiriyor. Her geçen gün melanom teşhisi konulan hasta sayısında da artış yaşanıyor.

Réactions : 

Related

New 7987169080551255770

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item