Alter, sadece yapay zekâyla hareket eden insansı robot

Tokyo Gelişmekte Olan Bilimler Müzesi’nde (Miraikan) sergilenen insansı robot Alter’in hareketleri motor nöronları görevi gören bazı sensörlerle kontrol ediliyor. Alter’in davranışları doğal insan davranışlarından henüz uzak olsa da, canlı bir varlıkmış hissi de uyandırmıyor değil.

Alter, Miraikan’ın bir sergisi için tasarlandı. Mucitlerinin henüz onu nasıl geliştirecekleri bilinmiyor. Kim bilir, belki de ona bacak yaparlar?

İlk görüşte, aşağıdaki videoda görülen robotun, hâlâ iyileştirilmeye ihtiyacı olduğu yönünde izlenime kapılıyoruz. Hareketleri bazen uyumsuz, çıkardığı ses de biraz rastgele gibi duruyor. Ancak, gözlerimizin önünde büyük bir teknoloji, duruyor. Alter, tamamen yapay zekâyla çalışan ilk insansı robot olma özelliğine sahip. Daha doğrusu, bir nöron ağı, insan yardımına ihtiyaç duymadan robota hareket kabiliyeti veriyor.Alter, robotik alanında uzman Tokyo ve Osaka Üniversitelerinden uzmanlar tarafından geliştirilmiş. Robot, üzerine entegre edilmiş sensörler sayesinde yakınlığı, sıcaklığı, sesleri ve nemi algılayabiliyor. 42 hava aktüatörü de robotun hareket etmesini sağlıyor.

Sinir ağı, sensörlerden gelen verileri işleyerek, robotun gerekli hareketleri sağlamasını sağlıyor. Robot, İzhikevich modeline dayalı empülsiyonel nöron modelini kullanarak hareket ediyor (bir olay yaşanıyor, sensörler ir bilgi gönderiyor ve sistem bir sinyal oluşturuyor.) Sistemin oluşturduğu sinyal, diğer nöronların sinyalleriyle karışıyor. Bu çarpışmadan da bir hareket doğuyor. Bir başka deyişle, robotun hiç bir hareketi önceden planmış değil. Alter, kendi davranışlarına kendisi karar veriyor.

Alter, ses, ısı, yakınlık ve nem sensörleriyle donatılmış. Sinir ağı, tüm bu verileri çaprazlayarak, davranışlarına kendisi karar veriyor. Örneğin, yakınlarda çok sayıda insan varsa, Alter hafif ses çıkartarak, göğsünü titretmekte. Robotun çıkardığı ses ise parmak hareketleriyle uyumlu oluyor.

Videoda da görüldüğü üzere, Alter’in jestlerinin insanlar için pek bir anlamı yok. Bununla birlikte, onun canlı bir varlık olduğu izlenimini almaktayız. Robotun çıkardığı ve parmak hareketleriyle uyumlu olan sesler de bu duyguyu biraz daha güçlendiriyor.

Bu çalışma, doğal olarak, pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Şimdilik, Alter’in bacakları bulunmuyor. Eğer hareket edebilseydi, nasıl davranırdı? Davranışlarında, şimdilik, bir uyum gözlemlenmese de, daha gelişmiş bir yapay zekâyla robotun davranışları geliştirilerek, belli bir mantığa oturtulabilir mi?

Her şeyle birlikte kesin olan bir şey var. Robotik ve yapay zekâ alanındaki gelişmeler, bize hâlâ bu çalışmaların oldukça başında olduğumuzu gösteriyor.

Peki, siz bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz? Korkularınız, düşünceleriniz, vb.
Réactions : 

Related

YAPAY ZEKA 4099355760520193706

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item