Alkol nasıl sarhoş eder?

Birkaç kadehten sonra reflekslerimiz zayıflar, duyularımız da bulanıklaşır. Alkol, bu sarhoşluk durumunu nasıl oluşturuyor. ...Birkaç kadehten sonra reflekslerimiz zayıflar, duyularımız da bulanıklaşır. Alkol, bu sarhoşluk durumunu nasıl oluşturuyor.
Alkollü içeceklerde kullanılan alkol küçük bir molekül olan etanoldür (etil alkol). Bu moleküller sindirim sistemlerinin çeperlerinden geçebilme kapasitesine sahiptir. Oradan da dolaşım sistemine katılır.

Yaklaşık yarım saat içinde alkol molekülleri vücudun tamamını dolaşarak beyne ulaşır. Alkol molekülleri, burada nöronların üzerindeki bazı reseptörlere tutunur. Sonuç olarak: bu reseptörlerin aktiviteleri ya uyarılarak arttırılır, ya da inhibe edilir. Özellikle, hareket ve konuşma reseptörleri burada inhibe olur. Sonuç olarak da sarhoşluk gelir.

Elbette ki, içeceğin içindeki etanol oranı ne kadar yüksekse, beyin üzerindeki etkileri o kadar fazla olur: rahatlık, sosyal ortamdan kopma ve yavaş yavaş bulunulan ortamın gerçekliğinden uzaklaşma alkolün ilk etkileri olur.

Daha sonraki aşamada, konuşma, yürüme ve düşünme zorlukları baş gösterir. Eğer, alkol tüketimi devam ederse, kafa karışıklığı, hafıza kaybı ve etil alkol koması baş gösterir. Bir sonraki aşamada, alkol molekülleri, eğer solunumdan sorumlu nöronların çalışmasını inhibe ederse solunum yetersizliği baş gösterir. Eğer, kişiye dışarıdan tıbbi bir müdahale gelmezse solunum yetersizliğinden ölüm baş gösterebilir.

NOT: bazı insanlar hiç alkol tüketmeden de sürekli sarhoş olabiliyor.  Auto-brewery sendromu olarak adlandırılan bu sendromda,  kişinin bağırsaklarında bulunan bir tür maya (Saccharomyces cerevisiae –bira mayası)  şekerleri alkole dönüştürür. Doğada da bazen buna benzer olaylara rastlanıyor (elma, patates, vb.).
Related

sarhoş olmak 4312981903105717460

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item