Akupunktur: Hafıza kaybına karşı muhtemel tedavi yöntemi?

Çin’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, akupunktur hafif hafıza kayıplarına bir çözüm olabilir.  Hafızanın zayıflaması gib...

Çin’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, akupunktur hafif hafıza kayıplarına bir çözüm olabilir. 
Hafızanın zayıflaması gibi karakteristik özellikleri olan hafif hafıza kayıplarında vakaların %5-10’unda bu semptomlar psişik bozukluklara everilebilir.

Daha önce pek çok kez akupunkturun bu semptomları azalttığı gösterilmesine rağmen, Çin’deki Wuhan Üniversitesi’nden Wang Xu-Feng ve ekibi, ilaçlara alternatif olan bu yöntemin etkililiğini kanıtlamak için daha ileri gitmek istedi.

Araştırma ekibi, daha önce Çin ve Batı’daki 568 kişi üzerinde yapılmış 5 farklı çalışma ve araştırmayı inceledi. 5 çalışmanın dördünde, hastalar normal tıbbi tedavilerinin yanı sıra haftada 3-5 arası akupunktur seansına da girmekteydi. Bu tedavi süresi 8 hafta sürerken, 5. Çalışmada tedavi süresi 3 ay sürdü.Araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlarda, ilaç tedavisiyle kombine edilmiş akupunktur tedavisinin sadece nimodipine (hafıza kayıplarında kullanılan bir molekül) kullanan hastalarda daha iyi sonuçlar verdiği görülmüş.

Fakat araştırmacılar, çalışmalarında 2 şeyin altını çizdi:
·    Çalışmalar Çin’de yapıldı. Burada insanların akupunkturun faydalarına olan inancı diğer yerlerden daha yüksek. Çalışmayı farklı ülkelerde de benzer şekilde onaylamak gerekir.
·       5 klinik çalışmanın 3’ünde yan etkilerin görülmesi ve buy an etkilerin hem akupunkturlu hem de akupunktursuz tedavilerde görülmesi. Baş dönmeleri, iğnelerin batırıldığı bölgelerde hafif kanama, ya da nimodipine kullanan bazı hastalarda sindirim sorunları ve migren incelenen başlıca yan etkiler oldu.

Bu çalışmaya  Acupuncture in Medicine’den ulaşabilirsiniz.

Peki sizi akupunktur gibi alternatif tıbba inanıyor musunuz?

Réactions : 

Related

Wang Xu-Feng 8039520009349168441

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item