Zika virüsüne karşı aşı Kanada'dan

Başta Brezilya'da olmak üzere, Amerika'da Zika salgını sürüyor. Virüs salgınına karşı umut verici açıklamaysa Kanada'dan geldi. İlk aşıların 2017'de gelmesi bekleniyor.Salı günü, Kanada'nın Quebec bölgesindeki Laval Üniversitesi'nden Zika virüsüne karşı tedavi yöntemlerine ve geliştirilen aşıya dair bir açıklama geldi.


Açıklamada, aşının Laval Pennsylvania ve Miami üniversitelerinin ortak çalışmasıyla geliştirildiği ifade edildi. Açıklamada, şimdiye kadar sadece fareler üzerinde denenen aşının, artık insanlar üzerinde de deneneceği belirtilerek, aşı geliştirmedeki klinik aşamaya geçileceği ifade edildi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ve Santé Canada da sırasıyla Haziran sonu ve Temmuz başında, öngörülen klinik testlere onay verdi. Aşının denenmesi için, 25'i ABD'de, 15'i Kanada'da olmak üzere 40 gönüllünün başvuruda bulunduğu da ifade edildi. Testlerin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

Aşı testleri de 3 aşamalı yapılacak: İlk aşıdan 4 hafta sonra 2. bir doz hastaya enjekte edilecek, 12 hafta sonra da 3. ve son doz enjekte edilecek.

Hastaların aşıya verdiği tepkileri ölçmek için de, hastalar bir yıldan uzun bir süre boyunca izlenecek. Ancak, araştırma ekibi, aşının zararsız olduğuna kanaat getirirse, Zika virüsüne yakalanma tehdidi altındaki kitleye aşı enjekte edilebilecek. Bunun da 2017'nin başlarına tekabül etmesi bekleniyor.


Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Amerika'da Zika salgının patlak vermesi bekleniyor ve virüsün yıl içinde 3-4 milyon kişiye bulaşması bekleniyor. Sadece Brezilya'da şimdiye kadar 1,5 milyon vaka tespit edildi. Zika Virüsü, özellikle hamile kadınlarda microcephal yani küçük kafalı bebeklerin doğumuna neden olduğu gibi bazı nörolojik bozukluklara neden olduğu ifade edildi.
Réactions : 

Related

zika 1069203247595254050

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item