SpaceX'e ait bir roket Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı.

SpaceX'e ait bir roket Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı. Rokette bilimsel araştırmalar için materyal bulunurken...

SpaceX'e ait bir roket Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı.Rokette bilimsel araştırmalar için materyal bulunurken, fırlatıcı roketin tekrar yeryüzüne başarılı bir şekilde inmesi, uzay yolculukları için umut vadediyor.


SpaceX'e ait bir roket Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece ABD'nin Florida eyaletinden kalkarak Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı. 2,2 ton yük taşıyan roketin, Çarşamba günü sabah istasyona ulaşması bekleniyor. Roketin taşıdığı yükler arasında, 930 kg bilimsel deneyler için gerekli materyal bulunuyor. Bu materyallerin içinde; insan kardiyak, kemik, ve kas hücreleri de bulunuyor.


Daha önceki seferde de istasyona bir DNA sekansörü gönderilmişti. Yapılacak deneylerde, yerçekimsiz ortamın kardivasküler sistem ile kas ve kemik yapıları üzerindeki etkileri incelenecek. İstasyonda bulunan DNA sekansörü, mikro organizmaları, hastalıkları, ve ekipteki astronotların sağlık durumlarını inceleyebileceği gibi, Dünya dışı DNA'yı da tespit edebilecek kapasiteye sahip.

Dragon kapsülünün 29 Ekim'de 580 kg'lık tıbbi örnek ve analizlerle tekrar Dünya'ya dönmesi bekleniyor. SpaceX'e ait Dragon kapsülü, uzaya yolculuk yaptıktan sonra Dünya'ya geri dönebilme kapasitesine sahip tek roket.


SpaceX'e ait roket, bilimsel araştırma materyalleri dışında, istasyon için halka şeklinde bir adaptör de götürüyor. Bu adaptör, daha sonra için öngörülen, ticari ve turistik kapsüllerin istasyona bağlanmasında kullanılacak. SpaceX ve Boeing'in istasyona yolcu taşıma işlemini 2017'de yapması bekleniyor. İlk yolcular da NASA astronotları olacak.


Bunun ötesinde, Space X'ın roketi fırlatma işleminden sonra kapsülden ayrılarak, yeryüzüne başarılı bir iniş yaptı. Fırlatma roketinin tekrar kullanılması çok büyük ekonomi anlamına da geliyor.
 

SpaceX'in kurucusu Elon Musk daha önce yaptığı bir açıklamada, roketin yakıt maliyetinin 300.000 dolar olduğunu, oysa roketin kendisinin, kendilerine maliyetinin 60 milyon dolar olduğunu ifade etmişti. Maliyetlerin düşmesi, yörüngeye yolculuk yapılması olasılığını günden güne arttırıyor.

Öte yandan, yük taşıyan bir Rus uzay roketinin de Pazartesi günü istasyona ulaşması bekleniyor.
Réactions : 

Related

yerçekimsiz ortam 1077390698540497140

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item