Solar İmpuls 2 uçağının dünya turu sürüyor

Uçak, bir önceki etapta New york'tan kalkarak, Atlas Okyanusu üzerinden İspanya'nın Sevilla ketine ulaşmıştı. Uçak, Pazartesi günü ...

Uçak, bir önceki etapta New york'tan kalkarak, Atlas Okyanusu üzerinden İspanya'nın Sevilla ketine ulaşmıştı. Uçak, Pazartesi günü oradan da Kâhire'ye doğru havalandı.
Fosil yakıt kullanmayan Solar İmpuls 2 uçağı Pazartesi günü Sevilla'dan kalkarak, sondan bir önceki etap olan Kahire'ye doğru harekete geçti.Yerel saatle 06:20'de havalanan uçağının Kâhire'ye kadar olan uçuşunun yaklaşık 50 saat sürmesi bekleniyor. Uçak, 63 yaşındaki İsviçreli pilot André Borschberg tarafından kullanılıyor. Saatte 50 km. hızla yolculuk eden uçak Cezayir, Tunus, İtalya, Malta ve Yunanistan hava sahalarından geçerek, Çarşamba günü Mısır'a ulaşacak.


Yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki uçak, bir Boeing 747 uçağının genişliğine sahip ve kanatlarındaki 17,000 foto-voltaik hücreyle güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor.


Uçak bir sonraki ve son etabını da Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi kentine yapacak. Böylelikle, uçağın dünya turu da tamamlanmış olacak.Solar İmpulse 2 uçağı, 9 Mart 2015'te Abu Dabi'den kalkarak yolculuğuna başlamıştı.


Réactions : 

Related

TEKNOLOJİ 4257487302711243009

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item