Patagonya'da yeni bir dinozor türü bulundu

Arjantin'in Patagonya bölgesinde yeni karnivor bir dinozor türüne ait fosil bulundu. Tiranozorlarla benzerlik gösteren dinozor, birden fazla dinozor türünün anatomik özelliklerini aynı anda barındırıyor.
Arjantin'in Patagonya bölgesinde yeni karnivor bir dinozor türüne ait fosil bulundu. Tiranozorların kuzeni olarak kabul edilen dinozor fosilinin yaklaşık 90 milyon yıllık olduğu belirtildi.


13 Temmuz'da Patagonya'da keşfedilen fosil, özellikle 2 küçük koluyla Tironozorlarla benzerlik gösteriyor. Bulunan dinozorun Saurichiae familyasına mensup oluğu ve bu ailenin genellikle karnivor (etobur) olduğu ifade edildi.


Chicago'daki Field Müzesinin dinozor bölümü sorumlusu Peter Makovicky bulunan dinozorun bir mozaik olduğunu belirtiyor. Çünkü, dinozor, birden fazla dinozor türünün anatomik özelliklerini aynı anda barındırıyor. Makovicky, keşfedilen dinozorun gerçekten sıradışı olduğunu, çünkü, dinozorun aynı bölgede bulunan diğer hiçbir dinozorla % 100'lük bir benzerlik göstermiyor.


Bulunan fosilin tam olmadığını ifade eden bilim insanları, ancak bulunan dinozorun ortalama olarak 450 kg civarında olduğunu ve bunun da aşağı-yukarı bir kutup ayısıyla eş değer olduğunu belirtiyor.
  
Akiko Shinya
Dinozora Gualicho Shinyae adı verildi. Shinyae ismi, fosili bulan Akiko Shinya'yı onurlandırmak için seçilirken, Gualicho ismiyse, Patagonya'da yaşayan Theulçe halkının saygı gösterdiği şeytani bir ruhtan adını alıyor.

Réactions : 

Related

Tironozor 886587519126941338

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item