kaya gazı-astım ilişkisi

ABD'de bulunan bir araştırma ekibi, Pennsylvania'daki hastalar üzerinde, kaya gazının solununum üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalarının sonuçlarını yayınladı. Araştırma sonuçları, Pazartesi günü Tıp dergisi JAMA İnternational Medicine'de yayınlandı.


Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi Sağlık Fakültesi'nden araştırmacılar, sonuçların daha önceki çalışmalarda elde edilen sonuçları desteklediğini ifade etti. Araştırmacılar, kaya gazı çıkarmanın hava ve su kalitesi üzerindeki etkilerini inceleyerek, bunların, özellikle astım üzerindeki etkilerine bakıldı.

Son 10 yılda Pennsylvania’da 9.000'den fazla kaya gazı kuyusu açıldı. Araştırma ekibinden Sara Rasmussen, çalışmalarının astım ve kaya gazı ilişkisi üzerindeki ilk çalışma olduğunu belirtti. Rasmussen, sağlık sigortalarının 2005-2012 yılları arasındaki süreçte, Pennsylvania’da kaya gazı kuyularına yakın bölgelerdeki dosyalarını incelemiş.


Bölgede, yaşları 5 ila 90 arasında değişen 35,000 astım hastası bulunmuş. Bilim insanları, astım hastalarının yaşadıkları yerleri haritalandırarak, kaya gazı kuyularına göre yerleşimlerini belirlemiş.

Çalışmalarda, kuyuların üretim kapasiteleri de göz önünde bulundurulmuş. Çalışmadan çıkan sonuçsa biraz ürkütücü. Kuyulara yakın oturanların, geçirdikleri astım krizi sayısı, diğerlerinden 1,5 ila 4 kat daha fazla çıktı.

Kuyuların, üretiminin fazlalığı ve ne kadar süredir orada olduğu da aynı şekilde astım krizlerini arttıran faktörlerden. Otobana yakın oturma, tütün kullanımı ve genetik yatkınlık gibi faktörler göz önüne alındığında dahi, sonuçlar değişmedi. Araştırmada, ortaya çıkan bir başka detay da, stresin de astım krizlerini arttırması.

Daha önceki bazı araştırmalar da kaya gazı çıkarmanın, kısırlığa, erken doğumlara, yeni doğanların daha düşük kiloda olmasına ve bazı cilt ile solunum yolları semptomlarına neden olduğunu kanıtlamıştı.

Réactions : 

Related

yeraltı suları 7663388885615045205

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item