Hubble teleskobunun ömrü bir kez daha uzatıldı.

Hubble teleskobunun ömrü bir kez daha uzatıldı. Bu bir teleskop için rekor!
24 Nisan 1990'da yörüngeye fırlatılan Hubble teleskobunun ömrünün 15 yıl olması öngörülüyordu. Ancak, çeşitli tamiratlarla ömrü uzatılan teleskop 2021 yılının Haziran ayına kadar görevini sürdürecek. Bu da teleskop için 31 yıllık olağanüstü uzunlukta bir ömür anlamına geliyor.


 

  Dünyanın yörüngesindeki Hubble, yeryüzünden yaklaşık 570 km. uzaklıkta bulunuyor.Amerika Uzay ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA'nın ortak çalışmasının ürünü olan Hubble teleskobu ilk gönderildiği 1990'da yaşadığı ayna problemi nedeniyle, Dünya'ya görüntü gönderemedi.Teleskop, 1993 yılındaki tamirinden sonra yeryüzüne uzay fotoğrafları göndermeye başladı.Hubble'dan gelen fotoğraflar, Astronom, astrofizikçiler ve astronomi meraklıları için paha biçilmez olarak değerlendiriliyor.


Hubble sayesinde, bilim insanları evrenin kökenine dair pek çok sırrı öğrenmenin yanı sıra, Dünya'ya çok uzak olan yıldız ve gezegenleri izleme ve inceleme olanaklarına sahip oldu. Hatta, bazen doğmakta veya oluşmakta olan gezegen ve yıldızlar bile Hubble sayesinde gözlemlendi.


2000'li yıllarda, tamirden geçen, artık yaşlı sayılabilecek teleskobun ömrü ilk kez uzatıldı. Hubble'ın yerini alması beklenen Le James Webb Space Telescope'un 2018 yılından önce hazır olmayacağı belirtildi. Olası bir gecikme de göz önüne alındığında, NASA Hubble'ın ömrünü 5 yıl uzatma kararı aldı. Bu arada Hubble'ın NASA'ya yıllık maliyeti de yaklaşık 40 milyon Dolar olduğu belirtildi.
2021'de de Hubble teleskobu kontrollü bir şekilde yeryüzüne inmeye başlayacak ve Dünya'nın atmosterinde parçalanıp yok olacak. O zaman da görevi bir sonraki teleskop Le James Webb Space Telescope almış olacak.
Réactions : 

Related

teleskop 3598917090500909407

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item