Hayvanlara verilen antibiyotiklerin küresel ısınmadaki rolü

25 Mayıs’ta Proceedings of the Royal Society B, dergisinde yayınlanan uluslararası bir çalışma, hayvan yetiştiriciliğinde antibiyotik kullanımı ile sera gazlarının salınımı arasında doğrudan bir ilişki tespit etti. Bu da dolaylı olarak, küresel ısınma üzerinde etki anlamına geliyor!


Tobin Hammer yönetimindeki araştırma ekibi (Colorado Üni.) basit bir gözlemden yola çıkmış: dünyada hayvan yetiştiriciliğinde, hayvanlar çok fazla antibiyotik kullanıyor; ya hastalık durumunda, ya da, sürünün bir kısmının patojen bir bakteriye maruz kalması durumunda önlem olarak, bazı ülkelerde de gıdalara eklenerek. Çünkü hayvanların gıdalarına eklenen bu moleküller, aynı miktarda yiyecekle, onların daha fazla kilo almasını sağlayarak, büyümelerini hızlandırıyor. Bu pratiğin bilinen en büyük sonucu da, pek çok bakteri suşunun zamanla bu antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, Tobin Hammer ve ekibinin kendisine sorduğu soru: bu antibiyotiklerin kullanımının ekosistem üzerinde etkilerinin olup olmadığı gibi (sürünün dışkıları kanalıyla)

Araştırmacıların açıklamalarına göre; hayvanların bağırsaklarının florasını değiştiren antibiyotikler, dışkının doğal yapısını da değiştirebilir. Özellikle de mikrobiyolojik, kimyasal ve nütritif özellikler değişime uğrayabilir. Bilindiği gibi, pek çok doğal temizleyici bu atıklarla besleniyor (bok böcekleri buna iyi bir örnek). Bundan yola çıkan bilim insanları kendilerine 2 sordu: antibiyotikler copropage (organik maddelerin döngüsünü sağlayan böcekler) böceklerin sağlığını etkiliyor mu ve hayvanların dışkısının sera gazlarına etkisi var mı? İnsan aktivitelerinden kaynaklı üretilen sera gazlarının % 15'inin hayvan yetiştiriciliğinden kaynaklı olduğunun bilinmesi bu soruları biraz daha anlamlı kılıyor.

Dışkı grupları

Bilim insanları, bu sorulara yanıt aramak için, 10 havandan oluşan bir sürünün üzerinde çalışma yürüttü. Hayvanlardan beş tanesi 3 gün boyunca tetracyclin antibiyotiğine maruz kaldı. Diğer 5 tanesiyse kontrol grubu olarak herhangi bir antibiyotiğe maruz kalmadı. Daha sonra bütün hayvanların dışkıları toplanarak farklı farklı gruplara ayrıldı. Dışkıların üzerleri kapatılarak, üretilen CO2, metan ve nitrik oksitlerin miktarları ölçüldü (metan ve nitrik oksit gazlarının sera etkisi CO2'den çok daha yüksek). Bu dışkı eşantiyonlarının bir kısmının etrafına da hayvanlar yerleştirildi (6 erkek, 6 kadın). Daha sonra da doğanın işini yapması beklemiş.

Araştırmanın sonunda bir iyi bir de kötü sonuca ulaşılmış. İyi haber: bok böcekleri antibiyotiklerden etkilenmiyor. Her ne kadar yiyeceklerindeki antibiyotikler, böceklerin bağırsak florasını değiştirse de, böceklerin boyları, yaşam süreleri, üremeleri ve larvaları üzerinde belirgin bir etkiye rastlanmadı. Kötü haber ise, antibiyotiklerle beslenmiş hayvanların dışkılarından oluşan metan oranının, kontrol grubunun dışkısından oluşan metanın 1,8 katı olması.

Tobin Hammer’ın New Scientist’e yaptığı açıklamalarda da görüldüğü gibi, sonuç oldukça çarpıcı. Sonuçlara göre, antibiyotik kullanan hayvanların mikrobiyotunda muhtemelen bir değişim-dönüşüm yaşandı. Hammer şunları söylüyor: “Dışkı kaynaklı metan artışının bu derecede artması bizi şaşırttı. Tetracyclin kullanılması, muhtemelen bağırsak florasındaki bazı bakterilerin sayısını azaltarak arkeaların (metanojen tek hücreli bakteriler) sayısının artmasına neden oldu.”

Bilim insanları, bu araştırmanın önemli olduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda, araştırmanın bazı sınırlarının olduğunu da kabul ediyorlar: Her şeyden önce, test yapılan hayvan sayısı düşük, üstelik farklı antibiyotiklerin de kullanılması gerekiyor. Kullanılan farklı moleküllerin, ineklerin metan üretimi üzerindeki etkileri araştırılmalı (geviş getiren hayvanların geğirme ve gaz çıkarmaları da dâhil).

Ancak, bununla birlikte, bu araştırma antibiyotikler ve sera gazları arsında bir bağ kurması bakımından önem taşıyor.

1928 yılında Britanyalı Alexander Fleming yanlışlıkla Penisilin’i bulduğunda, muhtemelen, çalışmasının, inek dışkılarıyla çevre üzerinde bir etki yaratacağını hiç düşünmemişti.

Peki, sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?


Réactions : 

Related

Tobin Hammer 6535846424312664125

Yorum Gönderme

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item