Domuz vücudunda insan organı yetiştirmeye ne dersiniz?


Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları üretmeyi deniyor. Yaşananlara tepki gösteren hayvan severler, bunun etik olmadığını düşünüyor.Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim insanları, insanlara nakledilmek üzere domuzlarda insan organları üretmeyi deniyor. Domuz embriyolarına enjekte edilen kök hücreler ile "chimera" olarak bilinen insan-domuz melezi embriyoların geliştirilme çalışmaları başlatıldı.Bu çalışma ile tüm dünya çapında organ nakli ihtiyacına çözüm bulunması hedefleniyor.

California Davis Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibi, geliştirilen domuz embriyolarının, normal domuzlara benzer yapıda ve biçimde olduklarını ancak organlarından birinin insan hücrelerinden oluştuğunu söylüyor. Bu da insan kök hücreleri domuzlara nakledilmesiyle oluyor. Chimera embriyolarının geliştirilmesi iki aşamada oluyor.

İlk olarak CRISPR olarak bilinen genetik değiştirme yöntemiyle domuz embriyosuna müdahale ediliyor. Emriyoya insan IPs (induced pluripotent stem cells = uyarılmış kök hücreler) kök hücreleri enjekte ediliyor. Yetişkin bir insandan alınan hücreler manipüle edilerek IPs kök hücreye dönüştürülüyor ve böylece domuzun vücudunda herhangi bir organa dönüştürülme potansiyeline kavuşuyor.


Bu çalışmada, domuz embriyosuna enjekte edilmiş insan kök hücrelerinin insan pankreası oluşturması bekleniyor. Oluşacak pankreas, insan hücresin menşeli olduğu için de insanla genetik olarak aynı özelliklere sahip olacak. Bu yöntemle organ bağışına ihtiyacın azalabileceği ya da vücudun nakledilen organı reddetmesi gibi vakaların engellenebileceği ifade ediliyor.

Hâlihazırda yeni bir böbrek ya da karaciğer gibi organların nakli için milyonlarca insanın bağış beklediği tahmin ediliyor. Sadece İngiltere'de 70 bin kişi organ nakli listesinde bekliyor. Dünyada her yıl milyonlarca kişi organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor.

Ancak hayvan severler ve tarım sektöründe çalışanlar, gelişmeleri endişe ile karşılıyor. Olabilecek en kötü senaryonun organ yetiştirilmek üzere hayvan çiftlikleri kurulması olduğu dile getiriliyor.

Peki, siz bu çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Réactions : 

Related

PCR 6977972256196265014

Yorum Gönder

emo-but-icon

HAFTANIN ÖZETİ

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik!

Bu hafta bilim, sağlık ve teknoloji alanındaki haberleri derledik! Haftanın öne çıkan ve kaçırmamanız gereken bilim, sağlık ve teknoloji ...

BURALARDAYIZ

Sosyal Medya

facebook twitter google+ feedburner youtube

facebook

Translate

En popüler

Etiketler

ALTERNATİF TIP (10) ASTRONOMİ (13) BİLİM (36) DOĞA (19) DÜNYA (10) DÜNYA/EKO (21) NASA (11) New (173) SAĞLIK (20) TEKNOLOJİ (14) YAPAY ZEKA (6)

reklam

item